Úvodní stránka » Archiv » Varování krajské hygieny před infekční žloutenkou

V průběhu letních měsíců roku 2016 došlo v Jihomoravském kraji k epidemickému výskytu infekční žloutenky - virové hepatitidy A. V současné době je evidováno 181 případů onemocnění. Navzdory veškerým dosud nařízeným opatřením nelze zcela vyloučit další šíření nákazy i do našeho kraje, včetně možnosti šíření v kolektivu dětí předškolního a školního věku. První případy onemocnění v našem kraji registrujeme v okresech Žďár nad Sázavou a Třebíč.

Na prahu školního roku 2016/2017 si Vás proto dovoluji požádat o spolupráci ve věci včasné prevence šíření této nákazy.

Zásadní prevencí přenosu infekční žloutenky je důsledné dodržování hygieny rukou, tj.:

• mytí rukou teplou vodou a mýdlem
    • po každém použití WC
    • před každou konzumací jídla
    • po návratu z venkovního prostředí, po použití veřejné dopravy, nákupních vozíků apod.
  • zcela nevhodné je pití z jedné láhve (tj. zejména otírání hrdla láhve rukou), společné ukusování svačin, sdílení cigaret
  • pro případ, kdy si nelze ruce řádně umýt, být vybaven balením dezinfekčního gelu na ruce nebo jednorázovými dezinfekčními ubrousky
  • vhodným preventivním opatřením je očkování proti virové hepatitidě typu A, které se provádí na žádost, za úhradu (provádí praktický lékař, očkovací centra)
  • preventivní očkování proti hepatitidě typu A naléhavě doporučujeme všem učňům a studentům v potravinářských oborech (pokud jsou očkováni, pak v případě kontaktu s nákazou jsou chráněni a nemusí být vyloučení z provozu)