Exkurze do Terezína

Památník Terezín je dle mého názoru místo, které by měl každý z nás navštívit. Připomíná nám události, které se tu skutečně odehrály. Troufám si říci, že si je už moje generace či generace mladší nedokáže ani představit.
Exkurze do Terezína

Může nám to připadat jen jako něco, co proběhlo před mnoha a mnoha lety a nás se to vlastně už netýká. I proto jsem chtěla, aby si to děti neustále připomínaly a snad se i z historie poučily.

Dne 11. 12. 2023 jsme s kolegou Mgr. Tomášem Píšou a jednačtyřiceti žáky z 8. a 9. tříd jeli na exkurzi do Památníku Terezín. Z Kamenice jsme vyjeli v 6:00 a do cíle jsme dorazili v 9:30. Program začal v 9:45 v Muzeu ghetta, dále pokračoval prohlídkou modlitebny, repliky obydlí tehdejších židů, krematoria a končil návštěvou Malé pevnosti. Díky poutavým komentářům našich průvodců jsme byli seznámeni s historií vzniku opevnění, životě a často i smutném osudu zajatců na tomto místě a zkrátka všem, co s jejich deportací souviselo. Jakási zvláštní atmosféra města stupňovala význam všech událostí, které se tu odehrály.

I přestože jsme se vrátili do Kamenice ve večerních hodinách a mnozí byli už značně unaveni, věřím, že exkurze byla pro žáky zážitkem, na který se jen tak nezapomíná.

Fotogalerii k článku naleznete zde.

Mgr. Miroslava Rathouská