LVK 3. tříd Fajtův kopec

Žáci třetích tříd zahájili druhé pololetí týdenním lyžařským výcvikem na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí konaným ve dnech 5. - 9. února 2024.
LVK 3. tříd Fajtův kopec

Pondělí bylo pro ty, kteří stáli na lyžích poprvé, náročným dnem. Mnohé děti musely překonat samy sebe a být trpělivé v opakovaném výšlapu na mírný kopeček a v nácviku toho, jak se na lyžích zvedat a jak brzdit. Významná byla i velká trpělivost instruktorů, kterým patří velké DÍKY.

Děti se také během pondělí seznámily s ubytovacím řádem, s režimem dne a pro některé bylo náročné vypořádat se s odloučením od rodičů – zejména večer před usnutím.

V úterý už někteří zkušenější lyžaři sjížděli velkou sjezdovku a vyzkoušeli kotvu. Zbytek dětí trénoval lyžařské dovednosti na malé sjezdovce. Někteří potřebovali více času, aby se naučili, jak se nechat vyvézt na kopeček pomocí lana.

Ve středu už byla na dětech vidět narůstající únava, proto se místo lyžování vypravily na vycházku ke kamennému železničnímu viaduktu. Zde si vyzkoušeli matematiku v praxi – odhadovali výšku mostu pomocí sečtení kvádrů a vynásobením výšky jednoho kvádru jejich počtem. Odhad byl 15-20 metrů, skutečná výška viaduktu, po kterém jezdí vlak každou hodinu a půl, je 25 metrů. Na vycházce si děti zahrály několik zajímavých her a kochaly se pohledem na Velké Meziříčí z vyhlídky nad dálnicí.

Ve středu odpoledne už většina dětí jezdila na velkém svahu a na kotvě. Všichni pilovali techniku a vpodvečer někteří dokonce prosili, aby mohli lyžovat alespoň o chvilku déle. Je krásné slyšet: „Paní učitelko, mě to TAK BAVÍÍÍÍÍ!!!!“

Ve čtvrtek v týmu už od probuzení panovala mírná nervozita z nadcházejících závodů doplněná spoustou otázek: „Kdy už to začne? Jak budeme jezdit? Přijedou rodiče? …“

Závody ve slalomu na čas byly v plánu odpoledne. I přes hustou mlhu a ne zrovna ideální podmínky přijelo hodně rodičů i prarodičů, aby podpořili děti svou přítomností, a aby se potěšili pohledem na to, jak se z dětí stávají opravdoví malí lyžaři. Děkujeme všem, kteří přijeli, i těm, kteří své děti podporovali na dálku. Díky také patří všem, kdo pomohli s přípravou tratě a s měřením času.

Večer proběhlo vyhlašování prvních třech nejlepších časů z každé třídy. Ocenění si ale zasloužily všechny děti, protože každý z nich udělal od pondělí veliký pokrok a my věříme, že se nám i instruktorům podařilo, aby děti k lyžování měly kladný vztah na celý život. Tímto děkujeme všem našim milým instruktorům za trpělivost, podporu a úsměvy na rtech.

Slavnostní ráz vyhlašování vítězů podpořili i zaměstnanci chaty, kteří dětem upekli dva vynikající dorty. Tímto jim děkujeme.

O dodání potřebné energie se během celého týdne staral pan kuchař se svým týmem – děti rozmazlovali mimo jiné např. kynutými knedlíky plněnými borůvkami, rajskou, špagetami, pizzou, párkem k snídani a ovocnými svačinkami s teplým čajem na svahu.  Všem patří velké DÍKY.

Během pobytu na lyžařském výcviku byl také čas na to, aby se děti pomocí her více poznaly a vytvořily tak skvělý spolupracující kolektiv. Určitě se jim to bude hodit, až budou zpátky ve škole.

V pátek si děti užily poslední dopolední lyžování a po obědě natěšeně vyhlížely rodiče.

Těší nás, že jsme rodičům předaly „celé“ a spokojené děti, které při závěrečném hodnocení napsaly, že mají samy ze sebe radost, a že už se těší na další lyžařský výcvik.

Petra Petrová

Fotogalerii k článku najdete zde.