Vypuštění sondy na 2. pokus

Je 1. 11. 2023 a vědecký tým čeká druhý pokus vypuštění sondy Šutr do druhé vrstvy naší atmosféry – stratosféry. V 9:30 dopoledne opouští školu první část týmu pod vedení J. Kučery a T. Píši.
Vypuštění sondy na 2. pokus

 Vydávají se do Prahy do sídla Českého hydrometeorologického ústavu Gen. Šišky, odkud sondu vypustí. Mezitím se ve škole chystá druhá část týmu pod vedení J. Jelínka. Ti vyráží již na místo předpokládaného dopadu sondy, tedy směrem na Choceň. Po vypuštění sondy první část vědeckého týmu sedá do auta a vyráží z Prahy stejným směrem jako druhý vědecký tým. Sonda si ovšem při dopadu trasu trošku natáhne a míří do okolí Rychnova nad Kněžnou (Orlické hory). Oba týmy se setkávají kousek od avizovaného místa, parkují poblíž místní čističky a jsou vzdáleny 5 minut chůzí od přesného místa dopadu sondy. Cestu jim znesnadní řeka Kněžná, kterou musí překonat, aby se dostali na její druhý břeh. Nachází nejužší místo a brodí se přes řeku (někteří si s sebou domů odnesli i místní vodu v botách). Sondu se jim nedaří najít i přesto, že jsou již na místě, kam měla dopadnout. Signál však ukazuje jasně. Nakonec vědecký tým napadne podívat se, do jaké nadmořské výšky sonda dopadla, zda leží či neleží ve stejné nadmořské výšce, jako jsou oni. Zjistí, že je o cca 30 metrů výše. Nakonec se ji podaří zahlédnout vysoko v korunách listnatých stromů díky červenému padáku, který sonda pro tyto případy měla. Nastává problém, jak sondu dostat dolů. Problém je záhy vyřešen ve chvíli, kdy se vědeckému týmu podaří najít stromolezce, který je z Vamberka ležícího poblíž místa dopadu. Nezbývá, než na něj počkat. Stromolezec přijíždí. Se západem slunce s čelovkami na hlavě patřičně napjati čekáme, zda se sondu podaří sundat. Asi na 5. pokus se pomocí velkého praku stromolezci podaří sondu dostat dolů. Adrenalin a endorfiny v našich žilách udělaly své a my s neskutečnou úlevou a radostí, že se nám projekt vydařil, vyrážíme na dlouhou cestu do Kamenice podělit se o zjištěné výsledky a o úspěch, kterého naši žáci dosáhli.

Dobyli stratosféru. Je to v kapse! 

Fotogalerii k článku naleznete zde

Kateřina Kučerová

loader Načítám...